Як вибрати матрац
Матраци можна поділити на дві категорії: матраци стаціонарні, які кладуть на ліжко або ламелеві підстави, або матраци додаткові (їх ще називають топпери або футони), які кладуть на дивани або наявний основний матрац з метою вирівняти, пом'якшити або надати комфортності поверхні. Стаціонарні матраци зазвичай ідуть висотою від 12 см, додаткові до 4 сантиметрів заввишки.
В даній статті зупинимося на огляді стаціонарних матраців.
1. Розмір
Перше, з чим потрібно визначитись – це розмір. Якщо ліжко у вас вже є, то необхідно заміряти внутрішньо спальне місце. Існують стандартні і нестандартні розміри. Довжиною 190 або 200 см, шириною 70, 80, 90, 120, 140, 160, 180 см. Якщо потрібного розміру в стандартній розмірній сітці не знайшлося – не біда. Практично всі виробники в Україні виготовляють матраци за індивідуальними розмірами.
2. Види матраців
Вічне питання, який матрац краще купити – пружинний чи безпружинний. Однозначної відповіді на це питання не існує. Правильно підібраний матрац забезпечить Вам комфорт і здоровий сон, а буде він пружинним чи ні – це вже залежить тільки від Ваших особистих переваг.
- Пружинні
Отже, матраци бувають – пружинні і безпружинні.
Існує кілька видів пружинних матраців – це матраци на залежному пружинному блоці «Боннель» - це традиційна класична технологія. Такі матраци володіють меншим ортопедичним ефектом, але досить бюджетні за ціною. Недоліком таких матраців є так званий ефект хвилі, тобто коли на двоспальному матраці сплять 2 людини, і один з них перевертається, друга людина відчуває це, так як пружинки пов'язані між собою.
Більш сучасною технологією є пружинний блок «покет спрінг» - кожна пружинка ізольована в чохол. Такі пружини між собою не пов'язані, матрац на пружинному блоці «покет спрінг» володіє яскраво вираженим ортопедичним ефектом. Нормою вважається наявність в матраці 250 і вище пружин на метр квадратний. Збірка пружинного блаку буває пряма і шахова. Тобто або пружини збудовані в ряд – це пряма збірка, або в шаховому порядку. При шаховому розташуванні пружин використовується більше, і тим самим підвищується жорсткість матраца. Такий вид збірки зазвичай застосовується для досягнення високих показників по вагових навантаженнях.
Існує ще незалежний пружинний блок, так званий «IQ cпрінг». Це розумна пружина, в формі пісочного годинника, яка сама регулює жорсткість матраца, в залежності від ваги покупця. Чим вища вага покупця, тим більше пружинка пручається, і збільшує жорсткість матраца. Найбільше ці матраци підходять людям з великою вагою, яким некомфортно спати на жорсткій поверхні.
Також існує мультипружинний блок. Цей пружинний блок складається з маленьких незалежних пружинок, їх може бути від 450 штук - і більше на метр квадратний. Матрац на пружинному блоці Мультіпокет ідеально підлаштовується під хребет, надаючи спальному місцю більшого комфорту. Недоліком таких матраців є досить висока ціна.
Також вартість пружинного матраца безпосередньо залежить від м'яких настилів, які застосовують при виготовленні кожної окремої моделі. Якщо м'який настил зроблений на основі пінополіуретанової піни, то такі матраци досить бюджетні, але й менш зносостійкі. Термін служби таких матраців 8-10 років. Ідеальний настил для матраца - це латексна піна, завдяки своїй гнучкості та еластичності – дуже зносостійкий матеріал. Служить для створення анатомічного ефекту. Використання натуральної кокосової койри – навпаки додає матрацу жорсткості. Служить 10-15 років. Також деякі виробники застосовують такі матеріали як спрут, термофлекс, м'яка повсть – дані матеріали здатні також служити не менше 10 років, і матраци на основі цих настилів досить демократичні за ціною. Також в описі тієї чи іншої моделі ви можете зустріти таке поняття як «зонований пружинний блок». Зонований пружинний блок може мати від трьох до 7 зон жорсткості. Зонування в пружинному матраці досягається кількістю витків в пружині. Чим більше витків, тим жорсткіший матрац. Такі зони симетричні, і додаткового надають матрацу анатомічного ефекту.
Пружинні матраци бувають односторонніми і двосторонніми. У односторонніх одна сторона глуха, на ній спати не можна, тому і коштують вони дешевше, у двосторонніх обидві поверхні робочі – тому служать вони вдвічі довше.
- Безпружинні
Перейдемо до безпружинних матраців.
Безпружинні матраци виготовляють з пінних моноблоків, або шляхом поєднання різних шарів пін між собою. Для жорсткості також використовують кокосову койру.
Матраци на основі пінополіуретану – це більш бюджетні матраци. Якщо в матраці застосовується холодна піна меморі або натуральний латекс, то такі матраци більш комфортні, настили з меморі і латексу надають більший анатомічний ефект, сприяють розслабленню Вашого хребта під час сну, зняттю напруги після трудового дня.
Окремо зупинимося на піні меморі. Цю піну почали спочатку застосовувати в НАСА, для розслаблення космонавтів в умовах ваккуму. Зараз з меморі виробляють подушки, матраци і навіть устілки для взуття. Піна меморі володіє високим анатомічним ефектом, відмінно повторює контури тіла, володіє ефектом пам'яті. Піна гіпоалергенна, в ній не розмножуються мікроорганізми, вона сприяє розслабленню і релаксації. Що стосується латексу, то він виготовляється з молочного соку каучуконосного дерева Гівеа, це еластична і довговічна піна.
Слід пам'ятати, що одна і та ж піна, що застосовується в матраці, може мати різну щільність. Чим вища щільність піни, тим жорсткіший матрац. Так само як і пружинні, безпружинні матраци можуть мати зони жорсткості. Цей ефект досягається шляхом використання пін різної щільності, наявністю або відсутністю перфорації – спеціальних отворів, від розміру яких залежить жорсткість.
3. Жорсткість
Якщо з матеріалами ви визначилися, то необхідно зрозуміти, якої же жорсткості матрац буде зручний саме Вам. Існує 5 категорій жорсткості: від I-го (м'який), до V (екстражорсткий). Слід зазначити, що поняття жорсткості – досить відносне, і безпосередньо залежить від ваги покупця. Чим більша вага, тим м'якшим буде матрац, чим менша вага, - тим жорсткішим.
Ще одним фактором, що впливає на жорсткість матраца, є основа, на якій він буде лежати. Використання гнучких букових ламелей робить матрац м'якшим, а суцільне дно – навпаки трохи жорсткішим. Якщо вам складно визначитись з жорсткістю матраца, ідеальним варіантом для вас буде покупка матраца з різнобічною жорсткістю, коли одна сторона м'якша, інша жорсткіша.
4. Оббивка
Перейдемо до чохлів. Чохли у матраців бувають знімними і незнімними. Якщо ви купили матрац, і побачили по периметру чохла блискавку – необхідно прочитати інструкцію, чи є чохол знімним. Найчастіше блискавка є технологічною, і знявши такий чохол, одягнути ви його самостійно не зможете. Знімні чохли роблять з приємного на дотик трикотажу, який добре тягнеться і полегшує процес одягання на матрац після прання. Але, зазвичай, особливо якщо говорити про двоспалні ірозміри, знімний чохол досить об'ємний, і поміщається не в кожну пральну машину. Тому набагато простіше купити спеціальний наматрацник, який захищає матрац від забруднень і легко переться разом з постільною білизною.
5. Система вентиляції
Ще одним важливим фактором є наявність ситеми вентиляції.
Важливо, щоб матрац дихав, це забезпечує нормальную циркуляцію повітря, в матраці не заводяться білизняні кліщі і мікроорганізми. Зазвичай виробники ставлять спеціальні аератори, які забезпечують циркуляцію повітря, вони можуть бути круглими із пластику, або у вигляді сітчастої стрічки по периметру матраца. Використання максимально натуральної оббивки в матраці також сприяє природній циркуляції повітря.
6. Ефект зима-літо
Ви чули таке поняття як «зима-літо». З одного боку оббивка простьобується бавовняною ватою, з іншого овечою вовною, і на матраці робляться нашивки у вигляді сонечка або сніжинки. Але, за великим рахунком, цей ефект був створений для того, щоб покупці не забували раз на півроку перевертати матрац, це істотно продовжить йому життя.
Від загальних рекомендацій щодо вибору матраца варто перейти до спеціальних. Для здорових людей, які не страждають будь-якою патологією і мають нормальну вагу, вибір матраца багато в чому залежить від бажання, але перевагу варто віддати все ж хорошим ортопедичних матрацам з ефектом зима-літо. Це забезпечить комфортний сон і профілактику різних захворювань. Для двоспального ліжка підійде як двоспальний матрац, так і два односпальні, з'єднані загальним чохлом. В цьому випадку можна вибрати матраци різної жорсткості, в залежності від індивідуальної потреби сплячого. Це дуже зручно для сімейних пар.
Дуже важливо правильно вибрати матрац при захворюваннях опорно-рухової системи. Найращий варіант наповнювача в цьому випадку кокосове волокно. Кокосова койра забезпечує необхідну жорсткість і має ортопедичний ефект. Якщо вас турбують болі в спині, сміливо вибирайте двосторонній матрац з різним ступенем жорсткості. Зміна сторін буде сприяти зняттю больових відчуттів. При надмірній вазі рекомендуються жорсткі матраци. Оптимальні наповнювачі в цьому випадку кокосова койра, морська трава або жорсткий штучний наповнювач, а також незалежний пружинний блок. М'які матраци при зайвій вазі протипоказані, так як хребет буде знаходитися в викривленому положенні, що викликає серйозні незручності і навіть захворювання.
Особливу увагу при виборі матраца варто звернути людям, що страждають на алергію. В якості наповнювача тут варто вибирати матеріали, що не накопичують пил. Це може бути натуральний латекс, або штучні спеціальні пористі піни. У цих матеріалах не можуть селитися пилові кліщі, що викликають алергію. Також варто вибирати чохол зі спеціальним гіпоалергенним просоченням. Для дітей, підлітків і вагітних варто вибирати матраци, які володіють ортопедичним ефектом. Крім основного наповнювача, варто звернути увагу на додаткові прошарки. Їх використовують для додаткового захисту і надання матрацу ефекту зима-літо. Такі прошарки також можуть бути натуральними (вовна, бавовна) або штучними (синтепон, спанбонд). Крім того, варто вибрати чохол, який можна знімати і прати.
При експлуатації матраца, його потрібно періодично перевертати, і забезпечити умови для провітрювання. Правильно вибраний матрас подарує вам комфортний сон і прослужить довго.
Ваш настрій залежить безпосередньо від того, наскільки комфортним був Ваш сон. Тому правильний вибір матраца - це запорука Вашого доброго самопочуття, працездатності і позитивного настрою. Будьте здорові і купуйте якісні речі.