Змінна постільна білизна не гарантує 100%-го захисту матраца – пил, випадкові плями і протікання рідини, зношення самого наповнювача забезпечують як внутрішнє, так і зовнішнє забруднення. Однак чи можна прати матрац?
Як почистити матрац в домашніх умовах
Невеликі зовнішні плями можна легко помити за допомогою м'якої губки і мінімальної кількості делікатного мильного розчину. Краще не розтирати нанесений розчин, а вбирати серветками або сухою ганчіркою, щоб не допустити проникнення вологи всередину. Просушіть матрац на відкритому повітрі або на крайній випадок, феном, але ні в якому разі не праскою.
Виведення специфічних плям:
- жирні розводи для початку обробіть сухим порошком тальку або товченої крейди, змахнувши щіткою надлишки. Промокніть пляму ваткою, змоченою в спирті, і дайте висохнути;
- кавові плями усувають спиртово-водяним розчином (1:1);
- вологу пляму сечі необхідно промокнути, а потім протерти оцтовим розчином;
- суху пляму після сечі потрібно буде зволожувати теплою водою і посипати бурою, трохи втираючи порошок в поверхню чохла. Залишки порошку легко прибираються пилососом;
- помада видаляється оцтово-спиртовим розчином (1:1);
- неприємний запах усувають за допомогою соди, яку необхідно хоча б на день розсипати по матрацу, щоб вона ввібрала запах. Потім соду можна змести щіткою або прибрати пилососом.
Традиційне прання в домашніх умовах перенесуть хіба що невеликі одношарові моделі з щільного наповнювача – наприклад, кокосової койри. Як правило, це дитячі моделі, чия проблема – запах сечі. Для прання краще використовувати мильні розчини і промивання душем – так, щоб матрац не втратив форму. З цією ж метою сушити його потрібно розправленим на рівній поверхні.
Можна також випрати своїми руками деякі безпружинні моделі, виконані з синтетичних матеріалів – якщо це допустимо виробником. Головне при цьому врахувати габарити матраца і ванни, можливість правильного сушіння.
Займаючись генеральним прибиранням, не забувайте, що ковдри і подушки також по можливості необхідно прати або як мінімум провітрювати, щоб усунути зайву вологу і неприємний запах.
Професійне чищення матраців
Найскладніше – глибоке просочення рідини всередину матраца, оскільки брудниться не тільки чохол, але і внутрішні шари. Наповнювач в даному випадку може розбухнути від вологи, з'явиться неприємний запах, зросте ризик зараження грибком.
Прати матраци в домашніх умовах виробники наполегливо не рекомендують. В цьому випадку допоможе тільки хімчистка, причому для якісного виконання завдання користувач повинен надати інформацію про типи наповнювача, оскільки деякі матеріали (особливо натуральні) вимагають спеціального підходу і певних миючих засобів. Іноді для повноцінного видалення забруднень потрібно розшивання, коли чохол виробу розпорюють, перучи делікатний прошарок окремо, або взагалі усуваючи його.
Профілактичний догляд за матрацом
Більшість речей служать довго, якщо їм приділяється належна увага – так і матрац порадує вас своєю зносостійкістю, якщо ви трохи подбаєте про нього. В якості профілактичного заходу фахівці рекомендують регулярно чистити матрац пилососом – вакуум витягне внутрішній пил і смітинки, очистить сміття, що набилося в кант чохла.
Не забувайте регулярно (не рідше одного разу на півріччя, а краще в квартал) перевертати матрац, змінюючи як сторони, так і положення «голова-ноги». Цей прийом посприяє рівномірному зношенню наповнювача, що важливо для трав'янистих матеріалів, які з часом починають кришитися.
Для повноцінного захисту ліжка використовуйте наматрацник і підматрацник, які стануть надійною перешкодою від пилу, засалювання, плям. Їх при необхідності можна легко випрати в домашній машинці. В інтернет-магазині Matrason ви знайдете як звичайні, так і вологонепроникні моделі, які незамінні, якщо матрацом користуються маленькі діти, лежачі хворі, або ви самі любите поснідати в ліжку, пускаєте в ліжко тварин.